| Objektivdiameter: | 127mm |
| Rank: | 272 |
| Typ: | Stjärnkikare |
| Förstoring: | 20.00 - 60 |
| Objektivdiameter: | 80mm |
| Rank: | 273 |
| Typ: | Tubkikare |
| Förstoring: | 29.00 - 480 |
| Rank: | 274 |
| Typ: | Stjärnkikare |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 276 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 25mm |
| Rank: | 277 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 7 |
| Objektivdiameter: | 50mm |
| Rank: | 278 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 30 |
| Rank: | 279 |
| Förstoring: | 8.50 |
| Objektivdiameter: | 21mm |
| Rank: | 280 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 20mm |
| Rank: | 281 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 22 |
| Objektivdiameter: | 60mm |
| Rank: | 282 |
| Typ: | Tubkikare |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 283 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 10 |
| Rank: | 284 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 8.00 - 16 |
| Objektivdiameter: | 21mm |
| Rank: | 285 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 25mm |
| Rank: | 286 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 287 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 25mm |
| Rank: | 288 |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 25mm |
| Rank: | 289 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 3.00 - 9 |
| Objektivdiameter: | 40mm |
| Rank: | 290 |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 291 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 20.00 - 60 |
| Objektivdiameter: | 80mm |
| Rank: | 293 |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 36mm |
| Rank: | 294 |
| Typ: | Binokulär |
| Rank: | 295 |
| Typ: | Tubkikare |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 32mm |
| Rank: | 296 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 12 |
| Objektivdiameter: | 25mm |
| Rank: | 298 |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 25mm |
| Rank: | 299 |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 56mm |
| Rank: | 300 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 20 |
| Objektivdiameter: | 50mm |
| Rank: | 301 |
| Typ: | Monokulär |
| Förstoring: | 2.00 - 7 |
| Objektivdiameter: | 35mm |
| Rank: | 302 |
| Rank: | 304 |
| Rank: | 305 |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 30mm |
| Rank: | 306 |
| Typ: | Binokulär |
| Rank: | 307 |
| Typ: | Stjärnkikare |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 32mm |
| Rank: | 309 |
| Objektivdiameter: | 50mm |
| Rank: | 310 |
| Typ: | Tubkikare |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 311 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 25mm |
| Rank: | 312 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 20 |
| Objektivdiameter: | 82mm |
| Rank: | 313 |
| Typ: | Tubkikare |
| Rank: | 314 |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 316 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 317 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 16.00 - 32 |
| Objektivdiameter: | 50mm |
| Rank: | 319 |
| Typ: | Tubkikare |
| Förstoring: | 15.00 - 45 |
| Objektivdiameter: | 65mm |
| Rank: | 320 |
| Typ: | Tubkikare |
| Förstoring: | 12 |
| Objektivdiameter: | 50mm |
| Rank: | 321 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 9 |
| Objektivdiameter: | 32mm |
| Rank: | 322 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 29.00 - 480 |
| Rank: | 323 |
| Typ: | Stjärnkikare |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 326 |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 30mm |
| Rank: | 327 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 32mm |
| Rank: | 328 |
| Förstoring: | 7 |
| Objektivdiameter: | 30mm |
| Rank: | 329 |
| Typ: | Binokulär |
| Rank: | 330 |
| Typ: | Stjärnkikare |