| Förstoring: | 20.00 - 60 |
| Objektivdiameter: | 85mm |
| Rank: | 1 |
| Typ: | Tubkikare |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 2 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 20.00 - 60 |
| Objektivdiameter: | 82mm |
| Rank: | 3 |
| Typ: | Tubkikare |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 50mm |
| Rank: | 4 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 5 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 6 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 7 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 8 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 32mm |
| Rank: | 9 |
| Typ: | Binokulär |
| Objektivdiameter: | 60mm |
| Rank: | 10 |
| Typ: | Tubkikare |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 11 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 36mm |
| Rank: | 12 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 13 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 13.00 - 30 |
| Objektivdiameter: | 50mm |
| Rank: | 14 |
| Typ: | Tubkikare |
| Förstoring: | 140 |
| Objektivdiameter: | 70mm |
| Rank: | 15 |
| Typ: | Stjärnkikare |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 25mm |
| Rank: | 16 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 17 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 15 |
| Objektivdiameter: | 70mm |
| Rank: | 18 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 7 |
| Objektivdiameter: | 18mm |
| Rank: | 21 |
| Typ: | Monokulär |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 22 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 5 |
| Objektivdiameter: | 24mm |
| Rank: | 23 |
| Typ: | Monokulär |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 25mm |
| Rank: | 24 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 25 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 56mm |
| Rank: | 26 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 25mm |
| Rank: | 27 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 20mm |
| Rank: | 28 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 20.00 - 60 |
| Objektivdiameter: | 60mm |
| Rank: | 29 |
| Typ: | Tubkikare |
| Förstoring: | 6 |
| Objektivdiameter: | 25mm |
| Rank: | 30 |
| Rank: | 31 |
| Förstoring: | 20.00 - 60 |
| Objektivdiameter: | 80mm |
| Rank: | 32 |
| Typ: | Tubkikare |
| Förstoring: | 65.00 - 98 |
| Rank: | 33 |
| Typ: | Stjärnkikare |
| Förstoring: | 10 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 34 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 10.00 - 30 |
| Objektivdiameter: | 21mm |
| Rank: | 35 |
| Typ: | Monokulär |
| Förstoring: | 0.80 - 12 |
| Rank: | 36 |
| Typ: | Binokulär |
| Rank: | 37 |
| Typ: | Stjärnkikare |
| Förstoring: | 3.00 - 9 |
| Objektivdiameter: | 36mm |
| Rank: | 38 |
| Förstoring: | 20.00 - 60 |
| Objektivdiameter: | 82mm |
| Rank: | 39 |
| Typ: | Tubkikare |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 32mm |
| Rank: | 40 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 41 |
| Typ: | Binokulär |
| Rank: | 42 |
| Förstoring: | 20.00 - 60 |
| Objektivdiameter: | 85mm |
| Rank: | 43 |
| Typ: | Tubkikare |
| Förstoring: | 7 |
| Objektivdiameter: | 24mm |
| Rank: | 44 |
| Förstoring: | 18 |
| Objektivdiameter: | 50mm |
| Rank: | 45 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 42mm |
| Rank: | 46 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 50.00 - 100 |
| Rank: | 47 |
| Typ: | Stjärnkikare |
| Förstoring: | 8 |
| Objektivdiameter: | 32mm |
| Rank: | 48 |
| Typ: | Binokulär |
| Förstoring: | 25.00 - 75 |
| Objektivdiameter: | 82mm |
| Rank: | 49 |
| Typ: | Tubkikare |
| Förstoring: | 4 |
| Objektivdiameter: | 21mm |
| Rank: | 50 |
| Rank: | 51 |
| Förstoring: | 7 |
| Objektivdiameter: | 35mm |
| Rank: | 52 |
| Typ: | Binokulär |